لطفا تا بارگذاری کامل وبسایت کمی صبر کنید ...

هشدار به داوطلبان ورود به آموزش عالی در سال جاری

 

هشدار به داوطلبان ورود به آموزش عالی در سال جاری همه ساله در همین ایام،

پیامهایی از افراد مختلف در رابطه با اعتبار دانشگاهها خصوصا موسسات آموزش عالی غیر دولتی-غیرانتفاعی با هدف گمراه کردن شرکت کنندگان مطرح می شود. غالبا این پیامها بر روی کلمه موسسه و دانشگاه متمرکز می شوند و تاکید می کنند که دانشگاه معتبرتر از موسسه است. این مطالب کاملا گمراه کننده است. بیشترین مخاطبانی که فریب این افراد غیرعلمی و مغرض را می خورند آنهایی هستند که برای اولین بار وارد آموزش عالی می شوند و گرنه داوطلبان ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی عمدتا شناخت کاملی از این کلمات دارند. برآی آشنایی بیشتر توجه شما را به توضیحات زیر و نحوه انتخاب محل تحصیل آینده خودتان جلب می کنم:
1- اسم دانشگاه و یا موسسه الزاما نشان دهنده اعتبار واحد آموزشی نمی باشد و صرفا به ساختار سازمانی آن واحد بستگی دارد. از نظر وزارت علوم هر موسسه ای که حداقل دارای سه دانشکده و 9 گروه آموزشی فعال باشد می تواند متقاضی نام دانشگاه باشد. در نتیجه هیچ تفاوتی بین موسسه و دانشگاه وجود ندارد و این صرفا یک هوچیگری است.
2- موسسه فناوری ماساچوست MIT یک موسسه آموزش عالی در امریکاست که رتبه جهانی آن بین 10 دانشگاه برتر دنیاست ولی هیچگاه اقدام به تغییر نام خود از موسسه به دانشگاه نکرده است.
3- معیار برتری یک واحد آموزش عالی، کیفیت آموزش و پژوهش آنست و نه چیز دیگر. بنابراین سعی کنید این معیار را ارزیابی کنید. تعدادی از شاخص هایی را که در این رابطه باید از طریق سایت آن واحد آموزش عالی مدنظر قراردهید عبارتند از: 
ت: مراجعه به سایت آن واحد آموزشی و کسب اطلاعات بروز از آن( سایت موسسه - آشنایی با رشته های تحصیلی )
لازم به توضیح است که با استناد به گزارش سازمان سنجش در 13 سال گذشته واحدهای آموزش عالی غیر دولتی اعم از موسسه یا دانشگاه  (بغیر از واحدهای دانشگاه آزاد) بیشترین پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای دولتی را داشته اند. در این رابطه دانشگاههای آزاد و پیام نور در رتبه های بعد قرار گرفته اند. 
توجه داشته باشید که کلیه واحدهای دانشگاه آزاد و پیام نور دارای اعتبار یکسان نیستند و از شهری به شهر دیگر و از واحدی به واحد دیگر تفاوت می کنند. وبگاههای مختلفی وجود دارند که می توانند اطلاعات مناسبی در اختیار شما قراردهند آنها را در اینترنت بیابید و بررسی کنید.
در خاتمه توصیه میکنم که در این زمان که تعداد متقاضی آموزش عالی کاهش یافته است، مراقب پیامهای تخریب کننده باشید و برای انتخاب محل تحصیل معتبر،  تنها به این پیامها اکتفا نکرده و هفت مورد فوق را با دقت مدنظر قرار دهید. این مهم سرنوشت شما را عوض می کند. 
دکتر محمدرضا مباشری، استادتمام دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی